Why Is Protein Powder so Expensive?


Why is protein powder so expensive? Learn about what goes into manufacturing, distributing, and retailing protein supplements.

a man and a woman making a protein shake with drink wholesome protein powder

Protein Powder Is Expensive

8 Reasons Why Protein Powder Is so Expensive


There is a lot that goes into bringing a protein powder to market.

The barriers to entry in the supplement industry might be low, but the price of building a successful and competitive brand is high.

Here a summary of the costs that go into making protein powder:

  1. Ingredients: Many protein powders are expensive because their inputs are expensive. To make our Vanilla Egg White Protein Powder, for example, we buy egg whites, coconuts, vanilla beans, and monk fruit. These are all premium ingredients that come with a premium price tag.
  2. Packaging: Protein powder has a long shelf-life, but only when stored in durable, air-tight packaging. The packaging and closure (zipper) have to be durable because they will be opened and closed many times. Packaging like this is expensive, even when ordered in bulk.
  3. Manufacturing: Making protein powder in the United States is expensive. The United States is such a costly place to manufacture because US labor costs are high
  4. Shipping: For companies who sell protein powder direct-to-consumer, shipping is one of the biggest expenses.
  5. Retail costs: Retail prices are affected by industry practices such as free fills, slotting fees, and promotional requirements. This is why buying protein powder at a physical store tends to cost more than buying it online.
  6. Operating costs: There are many other costs associated with running a supplement business, including marketing, legal and insurance fees, and customer support. These costs can add up quickly and ultimately affect the price that you pay.
  7. Certifications and tests: Many protein powder companies solicit third-party tests and certifications, which tend to be pricey.
  8. Demand: Generally speaking, protein powder companies price their products according to what consumers are willing to pay, and it just so happens that people are willing to pay a lot for protein supplements. This is especially the case for protein supplements endorsed by celebrities and professional athletes. 

It is worth adding that consumers are also willing to pay a lot for convenience, which is often the reason why they use protein powder in the first place.

a man making a protein shake with drink wholesome protein powder

If you are paying a lot for protein powder, just be sure that you are getting a quality product.

In other words, do not pay extra for marketing.

What makes a protein powder quality or not has more to do with the ingredients than anything else.

Here is a list of cheap ingredients that do not justify a premium price point:

  • whey, soy, rice, and pea protein
  • natural and artificial flavors
  • artificial sweeteners (sucralose, acesulfame potassium, etc.)

If you are paying a lot for a protein powder made with any of these ingredients, you should reconsider.

Basically, once you know what is in your protein powder, you can judge whether or not you are getting a good deal.

Allow me to use Drink Wholesome as an example.

Our Protein Powders are made from a short list of simple ingredients.

Our Ingredients

egg whites

egg whites

coconut

coconut

vanilla

vanilla

monk fruit

monk fruit

NOT Our Ingredients

  • acacia gum

  • acesulfame potassium

  • artificial flavors

  • carrageenan

  • erythritol

  • guar gum

  • inulin

  • maltodextrin

  • 'natural' flavors

  • silica

  • soy lecithin

  • sucralose

  • xanthan gum

  • xylitol

As you can clearly see, we do not use fillers, thickeners, flavorings, or cheap protein sources.

For many customers, this alone justifies the price they pay.

Order Samples to experience premium for yourself.

Close